معایب و مزایای بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

معایب و مزایای بیمه شخص ثالث کوتاه مدت
از انواع بیمه ثالث که طرفداران مخصوص به خودش را دارد، بیمه شخص ثالث کوتاه مدت است. در ادامه معایب و مزایای بیمه شخص ثالث را بررسی می کنیم. 
بیمه شخص ثالث چیست؟
بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل اشخاص ثالث، همان بیمه شخص ثالث است که کلیه افرادی که با خودرو سر و کار دارند، قطعا با آن آشنا هستند. به منظور حمایت از کلیه افرادی که در حوادث رانندگی دچار ضرر و زیان جانی و یا مالی شده اند، این بیمه اجباری است. دیه فوت و نقص عضو، هزینه های پزشکی از خسارت های جانی است که بیمه شخص ثالث متعهد به پرداخت آن است. افزون بر این موارد بیمه ثالث مسئول جبران خسارت مالی می باشد که به وسیله خودرو بیمه شده، به اموال دیگران وارد می شود. 

معایب و مزایای بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

تبیمه حوادث راننده نیز از مواردی است که بیمه شخص ثالث در برگیرنده آن است و تامین خسارات جانی راننده را بر عهده دارد. دیه فوت طبق سقف دیه ماه عادی، غرامت نقص عضو و پرداخت هزینه های درمانی راننده مسبب حادثه، از خسارت هایی است که توسط این بیمه پرداخت می شود.
انواع بیمه شخص ثالث
بیمه نامه های یکساله (بلند مدت)
این نوع بیمه نامه به صورت عادی و مثل بیمه نامه هایی که به صورت یکساله صادر شده و شروع و اتمام اعتبار بیمه نامه در بیمه نامه درج می شود. اعتبار این بیمه نامه از 12 شب صدور بیمه نامه آغاز شده و تا 365 روز دارای اعتبار است.
بیمه نامه های کوتاه مدت شخص ثالث
براساس درخواست بیمه گذار و شرایط شرکت بیمه از 5 روز تا 270 روز با تعرفه کوتاه مدت محاسبه می شود. 
چه افرادی از بیمه کوتاه مدت استفاده می کنند؟
به طور کلی دارندگان موتور سیکلت ها، افرادی که می خواهند وسیله نقلیه شان را به فروش برسانند و افرادی که نمی توانند یکجا حق بیمه شان را بپردازند. 
دارندگان موتور سیکلت ها
موتور سیکلت هایی که پلیس راهور، موتورشان را توقیف و به پارکینگ منتقل کرده است و برای ترخیص موتور سیکلتشان به مدارکی احتیاج دارند که یکی از آنها، بیمه ثالث می باشد. بیشتر این افراد برای ترخیص موتورشان از بیمه شخص ثالث کوتاه مدت استفاده می کنند.
افرادی که می خواهند وسیله نقلیه شان را بفروشند. 
بیشتر افرادی که می خواهند خودرویشان را بفروشند و نمی خواهند هزینه بیمه یکساله را پرداخت کنند، برای مدت زمان کوتاهی که وسیله نقلیه در اختیارشان است به بیمه شخص ثالث روی می آورند.
افرادی که نمی توانند حق بیمه بلند مدت را یکجا بپردازند.
بیشتر اشخاصی که نمی توانند یکجا حق بیمه ثالث را بپردازند سراغ بیمه ثالث کوتاه مدت می روند. ولی بایستی به بررسی این موضوع پرداخت که آیا، بیمه نامه شخص ثالث از نظر اقتصادی به صرفه است یا نه؟
معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت
این نوع بیمه از مزایا و معایبی برخوردار است که براساس شرایط بیمه گذاران می تواند عیب و یا حسن به شمار بیاید.
عدم اعمال تخفیف عدم خسارت تا یکسال
عدم اعمال تخفیف عدم خسارت تا زمانی که مجموع بیمه نامه های کوتاه مدت به یکسال برسد، از مهم ترین مواردی است که می توان از آن به عنوان یک امتیاز منفی در این بیمه اشاره کرد.
بگذارید با مثالی ساده این موضوع را توضیح بدهیم، در صورتی که بیمه نامه ای با ده سال تخفیف عدم خسارت داشته باشید و بیمه ثالث کوتاه مدت دو ماهه خریداری کنید، برای خرید بیمه نامه بعدی باز هم سابقه عدم خسارتتان 10 سال است. یعنی امکان اعمال تخفیف برای 10 سال و 2 ماه وجود ندارد. تا موقعی که مجموع بیمه نامه های کوتاه مدت شما به یک سال نرسد، این روند هم چنان ادامه دارد. به این معنی که سابقه عدم خسارت 10 سال و نیم در بیمه بی معناست و هم چنان هم 10 سال به حساب می آید. 
 حق بیمه بیشتر
از لحاظ حق بیمه، بیمه شخص ثالث کوتاه مدت نسبت به حق بیمه یک ساله گران تر است. لازم به ذکر است این موضوع در بیمه با توجه به دلایل گوناگونی که دارد، امری منطقی است. 
به طور کلی بیمه شخص ثالث کوتاه مدت ریسک بیشتری را برای شرکت بیمه به همراه دارد. قطعا ریسکی که در بازه زمانی طولانی تری احتمال رخداد و به جبران نیاز  دارد، از ریسکی که در بازه زمانی کوتاه مدت احتمال وقوع دارد، کمتر است. 
شرایط گفته شده برای ریسک بیمه کوتاه مدت در ارتباط با تعهدات شرکت های بیمه نیز صدق می کند و بیمه گر بایست تعهداتی همچون بیمه های بلند مدت را پوشش بدهد و کلیه این تعهدات را در مدت زمان کوتاه جبران نماید. و این کار بار مالی سنگینی را به شرکت بیمه تحمیل می کند. 
می توانید انواع بیمه های بدنه اتومبیل، شخص ثالث، بیمه آتش سوزی، بیمه درمان تکمیلی و ... را به صورت آنلاین از (انتخاب بیمه) خریداری نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان انتخاب بیمه در ارتباط باشید.


تاریخ: 1398/4/25دسته بندی مطالب

یادآور تمدید بیمه‌

یادآوری برای بیمه
 
نام و نام خانوادگی
شماره موبایل
 
تاریخ سررسید